0
(29-04-2023, 20:01)dedito napisał(a): To jest bardzo ciekawy przypadek, ale mój umysł jakoś nie dopuszcza możliwości, że to powoduje CPU.
Ale ... cytując Sherlocka Holmesa: "Kiedy wyeliminujemy już wszystko, co niemożliwe, cokolwiek by zostało, jakkolwiek byłoby nieprawdopodobne, musi być prawdą"
... ale ale wszystkiego jeszcze nie wyeliminowaliśmy
Spójrzmy i zinterpretujmy to od dupy strony. Bo w sposób ścisły nie da się tego ogarnąć
Znajdź różnicę : Komputer z procesorem i7-3520M generuje przy odpowiednio dużej prędkości mierzonego na speedtest internetu w postaci zaszyfrowanego połączenia, problem z wywaleniem neta. Czego nie generuje komputer z procesorem i3-3120M.
Jutro się upewnię, bo ten i3 to 3120M czy 3210M W każdym razie mobilny i3 trzeciej generacji. Jutro też dokładnie to porozpisuję i w końcu dojdziemy.
Dodano po pewnym czasie:
Znalazłem takowy artykuł :
https://www.cyberciti.biz/faq/how-to-fin...ux-system/
Myślicie, że można byłoby się tym zająć ? Ciekawe to o tyle, że ten AES nie jest dostępny w i3 a jest w i7...
Dodano po pewnym czasie:
Więc tak. Ten procesor i3 który nie powoduje problemu to model i3-3120M. Więc zerknijmy do specyfikacji obu procesorów
https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cp...e_i7_3520m
Ten i3 nie ma chociażby turbo, ale przy i7 próbowałem też wyłączać turbo w biosie i bez większych efektów. Dziś będę wrzucał na inny dysk innego linuksa tj. PC Linux OSa i zobaczymy czy coś to zmieni.
Dodano po pewnym czasie:
Wygląda na to, że ustaliłem przyczynę problemu. Potestuję to rozwiązanie na speedtest jeszcze dzisiaj i jutro zdam relację.
Dodano po pewnym czasie:
Dobra wygląda na to, że sytuacja została opanowana
Zainstalowałem dziś na zapasowym dysku system PC Linux OS, a że ciężko w tamtym systemie skonfigurować Nord VPNa uruchamianego z konsoli poleceniem "nordvpn c (kod kraju) więc przetestowałem dwa inne sposoby łączęnia się z ich usługą. Test odbywał się na problematycznym i7-3520M. Po zainstalowaniu dodatku NordVPN do przeglądarki Firefox zalogowałem się na swoje konto i połączyłem z serwerem w Austrii, puściłem test prędkości na speedtest.net i okazało się, że wywaliło neta. Kiedy internet powrócił do normy wylogowałem się w tym dodatku do przeglądarki i pobrałem ze strony NordVPN konfigurację OVPN. Przy wykorzystaniu menadżera sieci dodałem pobraną automatyczną konfigurację i połączyłem się z serwerem z poziomu menadżera sieci, tym razem połączyłem się przez Hiszpanię. Puściłem test prędkości i okazało się, że wywaliło neta.
Mając z tyłu głowy, to, że na i3 neta nie wywala a na i7 wywala, odwiedziłem stronę Intela i porównałem oba procesory:
i7-3520M
https://www.intel.com/content/www/us/en/...tions.html
i3-3120M
https://ark.intel.com/content/www/us/en/...0-ghz.html
Kiedy zjedziemy na dół strony jednego i drugiego procesora, to widzimy sekcję "Security & Reliability" Przyglądając się różnicom widzimy iż ten problematyczny i7 posiada wsparcie dla "Intel® AES New Instructions" oraz kilka innych których nie ma nie problematyczny i3.
Wszedłem ustwienia zaawansowane tej automatycznej konfiguracji VPN, którą dodałem przed chwilą i spojrzałem na opcje. Jako domyślnie konfiguracja ta wrzuca algorytm AES-256-CBC jako algorytm szyfrowania. Więc na próbę zmieniłem ten algorytm na ARIA-256-CBC. Zapisałem zmiany i połączyłem się ponownie z VPN (Hiszpania) Puściłem test i okazało się, że neta nie wywaliło !!!
I właściwie potwierdziły się moje przypuszczenia, że na rzeczy musi być jakiś problem z szyfrowaniem, no ale nie pomyślałem wcześniej by to zmienić. Być może dlatego, że do tej pory łączyłem się poprzez konsolę a w niej nie ma możliwości wybrania rodzaju szyfru. Te opcje są dostępne jedynie przez menadżera sieci. Aktualnie na algorytmie ARIA-256-CBC neta podczas testowania na speedtest nie wywala.
Jako ciekawostkę dodam, że w PC Linux OS mogłem bez problemu zmienić AES-256-CBC na ARIA-256-CBC, zapisać zmiany i się połączyć, a kiedy to samo chciałem zrobić w Linux Mint to nie mogłem połączyć się z serwerem. Skutkowało jedynie edytowanie pliku konfiguracyjnego i ręczna zmiana wpisu z AES na ARIA i dopiero dodanie takiego pliku OVPN do menadżera sieci. No ale może coś nagrzebałem w systemie...
Otwartym pozostaje pytanie dlaczego AES-256-CBC powoduje wywalanie neta na i7-3520M przy prędkości ok 500 Mb/s ??? Niedomagania jądra systemu ? sterowniki ? niedopracowania BIOS ?
Dziękuje wszystkim, którzy poświecili swój czas i pochylili się nad tym problemem, nalezy się Wam po dobrej wódce i słoiku korniszonów na głowę