Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drastycznie powiększające się zajęcie dysku na Linux
#1
0
Cześć, mam taki problem. Na maszynie testowej ustaliłem Dysk na 40 GB - tylko do testów.

Instalowałem pakiety, próbowałem różnych rozwiązań. Ale widzę taki problem, że mimo usuwania tych pakietów z systemu - dysk i tak pozostaje z grubsza zajęty nawet po restarcie systemu.

Instaluje się pakiet (na windows z 300 mb - na linuksie 2 G instalacyjny na dysku wymagane 6G (to już był szok) ale nawet po usunięciu go, odzyskałem może z 3 G a reszta i tak nie wiem gdzie nie wiem czym jest zajęta. Sporo tak próbowałem programów i już cały dysk zajęty mimo że większość już odinstalowałem. 

Czy jest jakieś narzędzie może tak jak glary utilities na linuxa, czy ogólnie da się skontorlowąć gdzie tak zabiera te miejsce. 

Miałem wczoraj 25 GB wolnego, zainstalowałem z 8 programów z pakietów instalacji, wszystkie odinstalowałem i miejsca wolnego praktycznie 1,7 G a reszta nadal zajęta nie wiem gdzie i czym.
Całkowicie początkujący na Linux.
#2
0
Czy pakiety instalowałeś za pomocą APT, flatpak?
Może spróbuj "apt autoremove".
#3
0
To były rzeczy z tego programu co graficznie pokazuje co się instaluje do wyboru co są różne programy. Były to flatpaki, instalacja - chyba tylko te dwa rodzaje.

Jestem zielony co mam w opisie - nie rozumiem nawet twojej drugiej linii tekstu.
Całkowicie początkujący na Linux.
#4
1
Better response on post RE: Drastycznie powiększające się zajęcie dysku na Linuxflatpaki zajmują dużo miejsca, bo to jest program ze 'wszystkim potrzebnym do uruchomienia'... opcja 2, czyli 'instalacja' to paczki systemowe - zajmują o wiele mniej miejsca niż flatpak. chyba największa różnica to, oprócz zajmowanego miejsca, flatpak jest częściej w nowszej wersji... ja osobiście używam tylko 1-2 programów typu flatpak - reszta z pakiety systemowe (z tego graficznego 'sklepu', o którym wspominałeś), oraz kilka z paczek .deb...

druga linijka (ta której nie 'rozumiesz' to komenda do wpisania w terminalu - tylko przed 'apt' dodaj 'sudo', bo to chyba wymaga uprawnień administratora...
#5
1


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości